musz.jpg
Jak nie czytają? skoro czytają i zachęcają innych ..

Początek wakacji w szkole to czas podsumowań i oceny tego, co się udało. Współczesny skomputeryzowany świat próbuje odwieść ludzi od czytania, oferuje mnóstwo różnorodnych pokus, możliwości czy zabawy, dlatego nauczyciele naszej szkoły podejmują różne działania propagujące kontakt z książką.

Dnia 8 czerwca odbyła się IV edycja Konkursu czytelniczego dla gimnazjalistów pod honorowym patronatem Starosty Powiatowego Marka Pławiaka. Wzorem lat poprzednich organizatorki  zaprosiły młodzież w świat fantastyki, tym razem w nieokreśloną przyszłość USA, w których dla ratowania ludzkości przez złem przeprowadzano eksperyment. Polegał on na tworzeniu frakcji specjalizujących się w najlepszych cechach. Czym się on zakończył, doskonale wiedzą  tegoroczni uczestnicy, którzy zmierzyli  z „Niezgodną” V. Roth.

Konkurs rozpoczął dyrektor Grzegorz Skalski, witając serdecznie uczestników i gratulując im pasji i ciekawości świata.  Zwrócił uwagę, że powieść musiała podobać się gimnazjalistom, skoro ponad trzydziestu (po eliminacjach w gimnazjum) przystąpiło do zmagań z trudnym testem. Niektóre pytania nie sprawiły żadnych problemów, ale było kilka, na które odpowiedzieli dobrze tylko pojedynczy uczniowie. Pierwsi kończyli po pół godzinie, ostatnia pracę oddano w 43. minucie.

W czasie sprawdzania testów uczniowie i nauczyciele promowali profile ZSP, w zakresie których kształci szkoła oraz smakowali wypieków uczniów klas TŻiUG. W kolejnej części konkursu gimnazjaliści mieli w swoich zespołach szkolnych (najczęściej trzyosobowych) zaprojektować plakat promujący czytanie. Jak się okazało, była to świetna zabawa z wykorzystaniem różnorodnych materiałów przygotowanych przez organizatorów. Uczniowie reprezentujący swoje gimnazjum połączyli kreatywność i zespołową współpracę, tworząc niezwykłe mini dzieła plakatowe. Najlepsi otrzymali słodycze.

Czas oczekiwania na wyniki upłynął bardzo szybko. Pani dyrektor Angelika Duda pogratulowała sukcesów czytelniczych wszystkim uczestnikom i wręczyła dyplomy oraz upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe i Radę Rodziców ZSP.

Bardzo dobra znajomość powieści V. Roth spotkała się z uznaniem organizatorek, które chwaliły odwagę Nieustraszonych za stawanie w szranki konkursowe, mądrość Erudytów, koleżeństwo Serdecznych, uczciwość Prawych i bezinteresowność Altruistów, bo tymi cechami wykazali się wszyscy uczestnicy IV edycji konkursu. Bezkonkurencyjne okazało się Gimnazjum w Kamienicy, które zdobyło I i III miejsce indywidualnie.

Nasza młodzież z klas pierwszych natomiast zmierzyła się z testem przygotowanym w ramach organizowanego co roku szkolnego konkursu wiedzy o patronie szkoły – ks. prof. J. Tischnerze. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko znajomością biografii tego wybitnego filozofa i kaznodziei, ale również wybranych tekstów filozoficznych.  Nagrody dla najlepszych klas i uczniów zostały uroczyście wręczone przez dyrekcję podczas akademii kończącej rok szkolny.

Wszystkim miłośnikom książek i ich opiekunom gratulujemy i życzymy miłych spotkań z lekturą w czasie wakacji.

Sympatyków naszych konkursów zapraszamy w przyszłym roku.

J. Białka, W. Majda