slide-1.jpg
01
Gru
W stolicy komiksów, gofrów, frytek i czekolady.
Posted by Super User

Bruksela, bo o niej mowa, znana wszystkim jako siedziba instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu,  ma też swoje drugie oblicze.
Kornelia Panajew, Dorota Florek, Faustyna Wiatr i Sławomir Pietrzak mieli okazję  poznać oba wizerunki miasta dzięki wizycie studyjnej w stolicy Belgii.

Do Brukseli przyjechaliśmy na zaproszenie prof. Ryszarda Legutki, posła do Parlamentu Europejskiego. Wyjazd był nagrodą dla finalistów Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych organizowanego przez nasza szkołę. Nad sprawnym przebiegiem pobytu czuwali Piotr Rapkowski i Kamil Zając z biura eurodeputowanego.

Finaliści VIII edycji konkursu poznawali zabytki Brukseli w trakcie zorganizowanego spaceru po mieście pod przewodnictwem lokalnego przewodnika. Uczniowie odwiedzili Grand Place, przepiękny rynek z gotyckim ratuszem i bogato zdobionymi domami cechów kupieckich. Podziwiali Katedrę Św. Michała i Św. Guduli na wzgórzu Treurenberg, gdzie znajdują się przepiękne XVI-wieczne witraże, oraz zobaczyli prawdziwy symbol Brukseli – figurkę sikającego chłopca, Manneken pis. Ważnym punktem była wizyta w  Pasażu Św. Huberta (Les Galeries Saint - Hubert)  z 1847 r. ze sklepami, galeriami, kafejkami i restauracjami, który znajduje się na liście  światowego dziedzictwa UNESCO.

Spacerując wąskimi uliczkami wokół rynku, wszyscy próbowaliśmy poczuć atmosferę miasta, jak  również nacieszyć się smakami Belgii, tj. goframi, frytkami i czekoladą w każdej postaci.

Oprócz zabytków miasta, szczególnie ważne dla Klaudii, Doroty, Faustyny i Sławka było zwiedzanie Parlamentu Europejskiego. Wizyta rozpoczęła się od wysłuchania  prelekcji na temat funkcjonowania PE, którą poprowadził Leszek Gaś, a potem był udział w spotkaniu z prof. Ryszardem Legutką. W ramach przygotowanego programu pobytu uczniowie zwiedzili też siedzibę Parlamentu Europejskiego, a zwłaszcza salę posiedzeń plenarnych. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia projekcji filmu „Głos Męczenników” -dokumentu opowiadającego  o losie chrześcijan w Iraku oraz udział w debacie na ten temat.

 

                

Galeria zdjęć >>>