musz.jpg
01
Gru
Polsko słowackie drzewa ku pamięci
Posted by Super User

W sobotę, 22 września, w Starym Sączu gościli przedstawiciele „Klubu Popradčanov” – najstarszej  organizacji pozarządowej ze słowackiego Popradu. Głównym celem wizyty było posadzenie w pobliżu rzeki Poprad młodych drzewek. Stały się one symbolem łączącym Polskę i Słowację, podobnie jak w naturalny sposób łączy nas rzeka Poprad.

O tych wspólnych związkach wspomniał dyrektor naszej szkoły – Grzegorz Skalski.

 „Współpraca szkoły ze Słowakami ma bardzo długą historię sięgającą początku działalności Seminarium Nauczycielskiego Męskiego – szkoły, której obecny Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. J. Tischnera jest spadkobiercą. W pierwszych sprawozdaniach z działalności szkoły założonej w 1903 roku możemy wyczytać, że organizowano wyjazdy młodzieży m.in. do Mniszka, Popradu, Lubowni. Bardzo się cieszę, że możemy się  spotkać  w pobliżu ujścia Popradu do Dunajca, w miejscu, gdzie  w 2009 roku zainstalowano tablicę upamiętniającą współpracę młodzieży oraz miast Popradu i Starego Sącza.”

I właśnie w pobliżu tej tablicy przy wsparciu uczennic technikum leśnego zostały posadzone pamiątkowe drzewa. Dęba przyjaźni polsko-słowackiej posadził dyrektor Grzegorz Skalski, a lipę – przedstawiciele  słowackiego „Klubu Popradčanov.”

Duże wrażenie na naszych gościach zrobiły muzyczne interpretacje na rogu myśliwskim w wykonaniu Mirosława Tokarczyka - nauczyciela sygnalistów leśnych z naszego technikum.

Uczestnicy spotkania wyrazili chęć dalszej współpracy i zacieśnienia kontaktów. Mamy nadzieję, że przy okazji kolejnych wizyt  gości ze słowackiego Popradu w Starym Sączu będzie można sprawdzić, jak rosną posadzone pamiątkowe drzewa.

Galeria zdjęć >>>