tatry1.jpg
01
Gru
Z kolejną wizytą na Słowacji
Posted by Super User

W dniach 16 - 18 maja uczniowie z Technikum Leśnego wraz z opiekunem panią Beatą Dobrowolską po raz kolejny przebywali na Słowacji (Stredná odborná škola lesnicka Tvrdošín) w ramach współpracy polsko – słowackiej Interreg. Tematem praktyk była gospodarka leśna w drzewostanach zaatakowanych przez owady (szczególnie kornika drukarza), sposoby ochrony i zapobieganie rozmnażaniu się szkodliwych owadów.

W pierwszy dzień zapoznaliśmy się ze szkołą słowacką, ich systemem nauczania - w szkole kształcącej leśników. Obejrzeliśmy także film przedstawiający zajęcia praktyczne i kursy dla uczniów.

W dzień drugi razem z uczniami ze Słowacji pojechaliśmy do Zawoi, gdzie znajduje się dyrekcja Babiogórskiego Parku Narodowego. Po wysłuchaniu wykładu pt.: „Jak radzimy sobie z kornikiem drukarzem w Babiogórskim PN” zwiedziliśmy stałą wystawę (zlokalizowaną w budynku dyrekcji) poświęconą walorom przyrodniczym i kulturowym tego pięknego regionu. Z pracownikami BgPN przemierzyliśmy jeden ze szlaków prowadzących na Babią Górę, aby w praktyce zobaczyć i przekonać się, jakie szkody wyrządza kornik, oraz  jakimi metodami można walczyć z tym zagrożeniem.  

W tym dniu zwiedziliśmy również, znajdujący się już w Twardoszynie, gotycki drewniany kościółek Wszystkich Świętych z II poł. XV w. z barokowym ołtarzem z XVIII wieku. Od 2008 r. kościółek ten znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W ostatni dzień pobytu udaliśmy do Namiestowa (Namestovo), gdzie znajduje się Nadleśnictwo. Zapoznaliśmy się, w teorii i praktyce, z gospodarką leśną na terenie Słowacji w lasach państwowych, a szczególnie z kwestią ochrony lasów przed owadami (kornikami).

Pobyt na Słowacji chociaż nie był bardzo długi, jednak obfitował w różnorodne informacje i ciekawe atrakcje. Czas praktyk spędzony w miłym towarzystwie leśników słowackich pozostawił mnóstwo wrażeń oraz ważną wiedzę z zakresu ochrony lasu

Galeria zdjęć >>>