Praktyki leśne po słowacku...

Tegoroczny październik dla leśników jest atrakcyjny turystycznie.  Od 25 do 27 X uczniowie z różnych klas Technikum Leśnego wraz z opiekunem panią Dominiką Pasoń-Kozik wzięli udział w zajęciach na Słowacji w ramach współpracy polsko –słowackiej interreg.

Pierwszy dzień upłynął na filmowym zapoznawaniu się z zajęciami terenowymi słowackich kolegów oraz kursami odbywającymi się w ich szkole leśnej. W drugim dniu uczniowie wysłuchali wykładu o  szkodliwej działalności korników oraz sposobach zapobiegania zniszczeniom wywołanym przez tego typu szkodniki, dodatkowo pod mikroskopem mieli możliwość zobaczyć żywe owady oraz ich działalność na korze drzew. Kolejnym etapem były zajęcia w terenie, podczas których przyszli adepci zawodu  rozpoznawali chorobowo zmienione drzewa, sposoby ich zaznaczania i  usuwania z terenów leśnych.

W ostatnim dniu pobytu leśnicy odwiedzili siedzibę Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi. Zwiedzali między innymi wystawę poświęconą  faunie i florze chronionego obszaru, a następnie oglądali prezentacje o sposobach ochrony drzewostanów przed kornikami na terenie parku. Szczególnie intersujące było wyjście w teren na szlak w stronę Babiej Góry, gdzie mogli zobaczyć różnice między ochroną czynną i bierną. Zajęcia w terenie poprowadzone przez leśniczego i specjalistów od spraw ochrony przyrody Babiogórskiego Parku Narodowego były bardzo ciekawe. Zdobyta wiedza i doświadczenie wynikające z praktyki na pewno zaprocentują w przyszłości.