musz.jpg
01
Gru
Hololens i grafika 3D czyli informatyczne zajęcia w chmurze po raz ostatni
Posted by Super User

Dnia 20 marca odbyły się ostatnie już w tym roku szkolnym zajęcia z informatyki w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Ze względu na nowoczesne gadżety i charyzmę prowadzącego były to najlepsze dwa wykłady, jakie przyszło nam do tej pory oglądać w ramach MCHE.  Tematyka zajęć dotyczyła  tworzenia trójwymiarowych animacji na bazie graficznych bibliotek OpenGL i Direct3D, przetwarzania trójwymiarowej grafiki komputerowej z użyciem akceleratorów 3D oraz modelowania grafiki trójwymiarowej i fraktali.

Gadżetem, który zrobił na nas największe wrażenie, były gogle Hololens firmy Microsoft oparte o technologię mieszanej rzeczywistości czyli takiej, w której świat wirtualny miesza się z rzeczywistym.

Gogle Hololens to samodzielne urządzenie niewymagające połączenia z komputerem, posiadające własny system operacyjny, cztery kamery do rozpoznawania otoczenia, cztery mikrofony, czujniki do pomiaru głębi i światła, a także automatyczną kalibrację źrenic. Dzięki temu urządzeniu wybrani przez wykładowcę uczniowie mogli do swojej rzeczywistości wprowadzić wirtualną, tańczącą baletnicę czy startującą rakietę.

Druga część wykładu poświęcona została grafice 3D z wykorzystaniem oprogramowania Autodesk Maya 2018, dzięki któremu stworzyliśmy z panem doktorem dwie wieże World Trade Center i lecący w ich kierunku samolot. Ostatnia część zajęć dotyczyła fraktali czyli obiektów samopodobnych. Innymi słowy fraktale są figurami, w których część figury jest podobna do całości. Można je dostrzec wszędzie – w kształtach chmur, budowie kalafiora, rozgałęzieniach naczyń krwionośnych.

Nasz cykl spotkań w ramach MCHE to bardzo owocny i efektywnie spędzony czas, wyjazdy i wykłady, dzięki którym wzbogaciliśmy naszą wiedzę informatyczną, a także poznaliśmy różne nietypowe jej zastosowania.

Opiekun: Ewelina Pogwizd

Galeria zdjęć >>>