tatry1.jpg
05
Mar
Informatycy w świecie programowalnych układów automatyki przemysłowej
Posted by Super User

   We wtorek, 6 marca, 17 uczniów kl. III TI wraz z nauczycielami: Eweliną Pogwizd i Sylwestrem Klimkiem wyjechało na zajęcia stacjonarne w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej. Wyjazd ten odbył się w ramach zajęć on-line z obszaru informatyka w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna”.

  Uczniowie wzięli udział w dwóch wykładach. Z pierwszego: „Programowalne układy automatyki przemysłowej – sterowniki Programmable Logic Controllers” młodzież dowiedziała się, że sterowniki programowalne są komputerami przemysłowymi, które pod kontrolą systemu operacyjnego m. in. zbierają pomiary za pomocą modułów wejściowych z cyfrowych i analogowych czujników oraz urządzeń pomiarowych, a korzystając z uzyskanych danych o sterowanym  procesie lub maszynie,  wykonują programy użytkownika, zawierające zakodowane algorytmy sterowania i przetwarzania danych.   Dopełnieniem treści specjalistycznych była możliwość obejrzenia takiego sterownika.

Drugi wykład: „Systemy sterowania nadrzędnego i wizualizacji procesów SCADA” wprowadził przyszłych informatyków w zagadnienia systemów informatycznych nadzorujących przebieg procesu technologicznego lub produkcyjnego. Ich główne funkcje obejmują zbieranie aktualnych danych (pomiarów), ich wizualizację, sterowanie procesem, alarmowanie oraz archiwizację danych. Uczniowie mieli okazję zobaczyć mały piecyk oraz zaprogramować aplikację, która sterowała jego nagrzewaniem.

Mimo wczesnej pobudki (wyjazd o 4.45 ) i „niedospania” na długo zapamiętamy tę niecodzienną lekcję nowoczesności.

 

 

.