tatry2.jpg
01
Gru
Sposoby na poznawanie lektur i historii małych ojczyzn
Posted by Super User

Teatr ma swoją magię, nawet jeśli przyjeżdża z Krakowa do Nowego Sącza. Przekonali się o tym uczniowie klasy IV TE i IV TI/M, którzy 7 marca 2016 r. obejrzeli spektakl pt. „Tango”.
Aktorzy Teatru Cracovia wprowadzili widzów w pozornie absurdalny świat tragikomedii S. Mrożka. Grający w karty bohaterowie, żyjący „jak się komu podoba”, wywołują sprzeciw Artura, który pragnie zasad, tradycji i porządku. Próba przywrócenia dawnego świata nie udaje się i główny bohater ginie z rąk prymitywnego Edka. Reżyser – Jerzy Hojda – przybliżył uczniom niebezpieczeństwa, jakie niesie nadmiar wolności oraz słabość i bezradność warstw wykształconych.


Po spektaklu maturzyści przeszli szlakiem sądeckich Żydów. W tragiczną przeszłość wprowadziła uczniów prof. Małgorzata Piluch, która pokazała nie tylko miejsca modlitewnych spotkań dawnych i współczesnych Żydów (synagogi i bożnice), kamienice, w których mieszkali, zginęli. Przewodniczka pokazała wszystkim, gdzie znajdowało się getto, z którego Niemcy w 1943 r. wywieźli w przeciągu trzech dni 20 tys. Żydów do Bełżca i zamordowali. Maturzyści poznają historię getta warszawskiego, krakowskiego, a od pani Piluch dowiedzieli się, że getto znajdowało się także w Nowym Sączu. Przemierzając ulice, odkrywali „białe plamy” w historii naszych małych ojczyzn. Wszyscy ze zdumieniem dowiadywali się, ze teren parku nad Kamienicą obok klasztoru Jezuitów to dawny cmentarz żydowski, a murki okalające go mają wmurowane fragmenty kamiennych macew.
Wyjazd do pobliskiego Nowego Sącza uświadomił, że wielka i tragiczna historia rozgrywała się nie tylko w świecie, w wielkich miastach, ale nasze małe miasta czy wioski były terenami, na których toczyły się walki, ludzie podejmowali dramatyczne decyzje, gdy ratowali żydowskie dzieci, całe rodziny.
Wszystkich zainteresowanych losami Żydów, Holokaustu, historią Sądeczan odsyłamy do materiałów źródłowych, wspomnień i książek podejmujących te tematy (np. dostępna w bibliotece szkolnej książka „Obok inny czas”) oraz do pani prof. Małgorzaty Piluch.
Galeria zdjęć>>>