Pielgrzymka do Częstochowy - wspomnienia maturzystów

W  piątek  11 marca 2016 roku uczestniczyliśmy w pielgrzymce do Częstochowy, która wpisała się w wieloletnią już tradycję pielgrzymowania maturzystów naszej szkoły przed Cudowny Obraz Matki Najświętszej na Jasną Górę, aby prosić ją o wstawiennictwo u Swego Syna na czas egzaminów maturalnych.

W tym samym dniu udaliśmy się również do Oświęcimia, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Auschwitz Birkenau – miejsce kaźni i męczeństwa  ok. 1, 5 miliona ludzi  w czasie II wojny światowej. Są takie miejsca na świecie, które „prowokują” do zastanowienia się nad ludzką egzystencją  i mogę z całą pewnością stwierdzić, że te dwa miejsca – Jasna Góra w Częstochowie i niemiecki obóz zagłady KL Auschwitz Birkenau – należą również do grona takich miejsc.  Pomimo swojej antagonistycznej symboliki, którą każde z nich reprezentuje  „prowokują” do refleksji i zadumy nad sensem, celem i przemijalnością ludzkiego życia. Chciałbym  podzielić się  przemyśleniami, relacjonując  wydarzenia, których byłem uczestnikiem. Zacznę  od początku…
Piętnaście minut po północy, 11 marca br., maturzyści naszej szkoły (do grona których zaliczam się i ja) wraz z nauczycielami, siostrą katechetką i księdzem zebrali się na starosądeckim rynku, oczekując na przybycie autokarów. Ze względu na brak opadów atmosferycznych i  – względnie - wysoką temperaturę byliśmy bardzo zadowoleni. Po chwili autokary przyjechały, a my wygodnie „zakwaterowaliśmy” się w nich, dopełniając snu w czasie podróży.
Do Częstochowy dojechaliśmy ok. godziny 5.30, dzięki czemu mieliśmy jeszcze możliwość  zjeść  wczesne śniadanie i spokojnie udać się do kaplicy Cudownego Obrazu. O godzinie 6.00 miało miejsce uroczyste odsłonięcie  łaskami słynącego obrazu Czarnej Madonny - Królowej Polski. Bez względu na to, czy ktoś uczestniczył w tym wydarzeniu po raz pierwszy, czy może już któryś raz z rzędu, moment odsłonięcia wzbudza w człowieku bardzo wielkie emocje i niewątpliwie był on dla nas jednym z ważniejszych elementów tego dnia.  Chwilę później nastąpiła Msza Święta  sprawowana także w intencji maturzystów naszej szkoły, abyśmy szczęśliwie zdali maturę i dokonali dobrych wyborów życiowych. Bezpośrednio po Mszy Świętej była możliwość  prywatnej adoracji podczas procesji na kolanach wokół Cudownego Obrazu. Wiele osób z takiej możliwości skorzystało.
Następnie zgromadziliśmy się na wałach jasnogórskiego klasztoru, gdzie wspólnotowo odprawiliśmy Drogę Krzyżową. Ważnym do podkreślenia jest fakt, że rozważania do każdej ze stacji czytali uczniowie z różnych klas, dzięki czemu mogliśmy się poczuć jak jedna, wielka, szkolna rodzina i doświadczyć poczucia wspólnoty. Wielu spośród naszych kolegów i koleżanek jest uzdolniona muzycznie, w związku z czym przy akompaniamencie gitary modliliśmy się,  śpiewając wielkopostne i pełne uwielbienia pieśni. Był to również bardzo ważny aspekt naszego pielgrzymowania na Jasną Górę.
Daniel Babik, kl. IV TOT
Dnia 11 marca 2016 wszystkie klasy czwarte wraz z wychowawcami wybrały się na pielgrzymkę do Częstochowy. Wyjazd rozpoczął się po północy z racji porannej Mszy św. za maturzystów i chęci ujrzenia odsłonięcia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Rankiem po dotarciu na miejsce wszyscy poszliśmy do Bazyliki, gdzie przed wejściem do kaplicy każdy z nas mógł napisać prośby. O godz. 6.00 wszyscy wzięliśmy udział w odsłonięciu Cudownego Obrazu i Mszy św., którą koncelebrował również nasz ksiądz katecheta Janusz Stachoń. Zwieńczeniem pobytu na Jasnej Górze była Droga Krzyżowa, którą uświetnili uczniowie, czytając rozważania kolejnych stacji Męki Pańskiej oraz śpiewając wielkopostne pieśni.
Ewa Król, kl. 4 TŻ
Galeria zdjęć>>>