musz.jpg
Obchody 5. rocznicy współpracy polsko-węgierskiej między Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu a szkołą średnią Radnóti Miklós Gimnázium w Dunakeszi na Węgrzech

19 października 2014 roku miała miejsce niezwykle podniosła uroczystość. W szkole średniej Radnóti Miklós Gimnázium w Dunakeszi na Węgrzech świętowaliśmy pięć lat programu polsko-węgierskiej współpracy.

Galeria zdjęć>>>

W uroczystości wzięła udział młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych (Jan Berowski III TL, Marcin Świgut III Ti, Kamila Nowak III TOT, Jakub Kroczek III TOT, Agata Pasiut III TOT, Aleksandra Mikołajczyk II TOT, Karol Mikołajczyk II TOT, Honorata Rusnak II TOT, Gabriela Porębska II TL, Łucja Udziela II TOT, Michał Jop II TEB, Mateusz Plata II TEB), uczennica Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu Joanna Ćwik oraz młodzież Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach, które również współpracuje ze szkołą węgierską. Obecni byli również p. Diossi Csaba, Burmistrz Miasta Dunakeszi, Dyrektor Radnóti Miklós Gimnázium p. Varga Tibor,  p. Karpati Zoltan z  Radnóti Miklós Gimnázium, koordynator współpracy ze strony węgierskiej p. Rita Rathne Muranyi, koordynatorzy współpracy z zaprzyjaźnionego Gimnazjum w Gołkowicach p. Ewa Jasińska oraz p. Iwona Łukasik, koordynator współpracy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych p. Beata Damasiewicz oraz p. Dominika Olech- nauczyciel j. angielskiego, która również aktywnie wspiera podejmowane działania związane ze współpracą międzynarodową. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter, był czas na refleksje, wspomnienia, a nawet łzy będące wyrazem radości, iż dzięki prowadzonej współpracy międzynarodowej tak wielu polskich uczniów mogło do tej pory skorzystać z szansy edukacyjnej, jako zapewnia udział w wymianie. Nie zabrakło pięknej części artystycznej, oficjalnych wystąpień i refleksji nad niezwykłością naszej współpracy, która wraz z mijającymi latami staje się coraz  silniejsza. Główne motto współpracy "Przyjedź-Pokonaj" jest nadal aktualne- młodzież uczestnicząc we współpracy międzynarodowej pokonuje strach przed mówieniem w języku angielskim, a także poznaje kulturę i atrakcje turystyczne Węgier. Podczas jubileuszowej uroczystości p. Beata Damasiewicz oraz p. Dominika Olech wręczyły powiatowe odznaczenia 'Złote Jabłka Sądeckie', przyznane przez Starostę Nowosądeckiego p. Jana Golonkę za szczególne zasługi dla powiatu nowosądeckiego. "Złotymi Jabłkami Sądeckimi" uhonorowani zostali: p. Kárpáti Zoltán, p. Varga Tibor, p. Rita Ráthné Murányi, p. Kinga Deak Varga oraz p. Lutter Andrásne Hegedüs Ildikó. Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych p. Małgorzata Konstanty przekazała również wszystkim nagrodzonym oficjalne podziękowania za zaangażowanie w realizację założeń programu wymiany międzynarodowej i stwarzanie uczniom naszej szkoły możliwości do tego, aby doskonalić znajomość języka angielskiego, ale również poszerzać swoją wiedzę na temat Węgier. Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wręczyła swoim węgierskim kolegom gadżety i materiały promocyjne o powiecie nowosądeckim przekazane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu oraz firmę BATIM ze Starego Sącza. Na zakończenie organizatorzy zaskoczyli nas pysznym węgierskim gulaszem oraz urodzinowym tortem, na którym nie zabrakło pięciu świeczek.