krak.jpg
Z wizytą w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej uczestniczyli w  spotkaniu edukacyjnym mającym na celu poznanie jednej z najnowocześniejszych  instalacji, a mianowicie układu kogeneracyjnego uruchomionego w 2023 roku w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, który produkuje energię cieplną i elektryczną. 

Spotkanie było podzielone na kilka etapów. Przede wszystkim uczniowie musieli zapoznać się z przepisami BHP i poznać zasady obowiązujące na terenie obiektów MPEC Nowy Sącz.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obiektu przy ul. Wiśniowieckiego. W poszczególnych pomieszczeniach zostały omówione kluczowe kwestie, w tym technologia kotłowni gazowej, automatyka i synchronizacja układu kogeneracyjnego, a także wykorzystane technologie związane z procesem obiegu wody oraz wytwarzania i wysyłania ciepła. Jednym z tematów były także potencjalne awarie i zabezpieczenia oraz dalsze działania w przypadku ich wystąpienia. Poznaliśmy też zasadę działania kotła gazowego o mocy 5 MW. 

Wysokosprawna kogeneracja to inwestycja, która sprawiła, że MPEC Nowy Sącz stał się elektrociepłownią. Zatem produkuje już nie tylko ciepło, ale także energię elektryczną. Kluczowa w tego typu instalacji jest możliwość wykorzystania różnych źródeł energii, co sprawia, że jest to produkcja niezależna od warunków pogodowych, prowadzona przez 24 godziny na dobę, która jednocześnie wspiera gospodarkę w obiegu zamkniętym i jest ekologiczna.

Dzięki wyjazdom zawodowym nasi uczniowie  doskonalą swoje  umiejętności pod okiem specjalistów z branży energetycznej. Bardzo dziękujemy Panu Piotrowi  Kowalikowi za miłe przyjęcie i oprowadzenie po zakładzie.

Opracowała: Justyna Sowińska

 

Galeria zdjęć >>>