Bankowość bez tajemnic

Debata, w ramach programu Złote Szkoły NBP, z udziałem Prezesa Banku Spółdzielczego w Starym Sączu, pana Wiesława Klaga, to niecodzienne wydarzenie na kartach historii Zespołu Szkół. W wydarzeniu zorganizowanym za sprawą działań nauczyciela i uczniów Technikum ekonomicznego w ostatni czwartek (29.02.) wzięło udział blisko 70 osób – gość honorowy, dyrekcja, zaproszeni nauczyciele i uczniowie różnych kierunków. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją o Narodowym Banku Polskim i programie edukacyjnym NBP.

Debatę prowadzili uczniowie kl. II i IV TE. O czym debatowaliśmy? O różnicach między bankiem centralnym a bankami komercyjnymi, o roli pieniądza i  co świadczy o jego wartości. Poruszono zagadnienie wyłącznego prawa emisji banknotów i monet przez NBP oraz produkcji banknotów przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. W dalszej części debatowaliśmy nad zabezpieczeniami polskich banknotów. Zastanawialiśmy się, jak zachowują się obecnie klienci banków i jaka jest żywotność pieniądza w czasie. Na koniec, edukator ekonomiczny, w ramach ciekawostki zaskoczył zgromadzonych informacją, że w obiegu jest obecnie blisko 3 miliardy banknotów, z czego ponad połowa to banknoty o nominale 100 zł. Najkrócej używanymi banknotami są te o nominale 10 zł i 20 zł. Najdłużej utrzymuje się w obiegu banknot o nominale 200 zł – jego „okres życia” szacuje się na ok. 26 lat.

Po debacie był czas na zadawanie pytań do eksperta – zaproszonego gościa, pana prezesa Wiesława Klaga, który wnikliwie, w prosty i zrozumiały sposób, odpowiadał na zapytania.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom debaty.

Koordynator Programu i Edukatorzy Ekonomiczni:

Małgorzata Sułkowska-Wilk i uczniowie TE z kl. IV