Nie samą nauką żyje młodzież

Młodzież, która przekracza mury naszej szkoły, pragnie kształcić się i zdobywać konkretne umiejętności. Te natomiast w przyszłości pozwolą jej realizować swoje plany, zapewnią absolwentom życie na odpowiednim poziomie przez satysfakcjonujące zabezpieczenie finansowe oraz możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań życiowych.

Ale szkoła to nie tylko sama nauka. Nasi uczniowie oprócz zdobywania wiedzy i możliwości uczestnictwa w olimpiadach i konkursach przedmiotowych zarówno szkolnych jak i międzyszkolnych, działalności w wolontariacie, gry w Zespole Sygnalistów Myśliwskich, aktywności w szkolnym kole Ligi Ochrony Przyrody, mają również możliwość wykazania się swoją sprawnością i tężyzną fizyczną, przez udział w różnego rodzaju zajęciach i zawodach sportowych.

W każdym roku nauki młodzi sportowcy reprezentują naszą szkołę w wielu różnych zawodach sportowych na szczeblu powiatu: piłce nożnej chłopców, zarówno na boiskach tradycyjnych, jak również na obiektach Orlika, sztafetowych biegach przełajowych, pływaniu, szachach, unihokeju, koszykówce, piłce ręcznej i piłce siatkowej, halowej piłce nożnej, drużynowym tenisie stołowym, narciarstwie alpejskim, lekkoatletyce, siatkówce plażowej jak również i strzelectwie. Uczniowie, wykazujący zainteresowanie oraz mający predyspozycje do uprawiania danej dyscypliny sportu, mogą reprezentować Zespół Szkół w Starym Sączu w zawodach sportowych na szczeblu Powiatu, Województwa. W naszej szkole miedzy innymi odbywają się turnieje dziewcząt i chłopców w piłce koszykowej, siatkowej, tenisie stołowym, Mikołajkowy turniej piłki siatkowej drużyn mieszanych itp.

Nauczyciele wychowania fizycznego wkładają bardzo wiele serca i energii, aby prowadzić swoje zajęcia w sposób profesjonalny, ciekawy, przemyślany, aktywizujący młodzież, a jednocześnie bezpieczny dla uczniów. Przygotowują naszych młodych sportowców do godnego reprezentowania Zespołu Szkół na zewnątrz w taki sposób, aby wydobyć z nich to, co najlepsze, a wyniki uzyskiwane przez naszą młodzież odzwierciedlają ich aktualne umiejętności sportowe.

Już cykliczną imprezą stał się organizowany przez Zespół Szkół w Starym Sączu już po raz VII Memoriał im. Bogdana Zajdla (tragicznie zmarłego nauczyciela naszej szkoły) w tenisie stołowym kobiet i mężczyzn.

Wychowanie fizyczne jest również obecne przy organizacji wielu innychimprez o charakterze profilaktyczno - zdrowotnym, organizowanych przez naszych nauczycieli zarówno przedmiotów ogólnokształcących, ścisłych jak również przedmiotów zawodowych, w trakcie trwania roku szkolnego na terenie naszej szkoły

- ”Miesiąc różowej wstążki”- akcja mająca na celu uświadomienie społeczności uczniowskiej znaczenia profilaktyki raka piersi u kobiet
- ”Wąsopad” - akcja mająca na celu uświadomienie społeczności uczniowskiej znaczenia profilaktyki raka jąder u mężczyzn.

Stale rozwijająca się baza sportowa naszej szkoły daje jeszcze większe możliwości realizowania swoich pasji i zainteresowań. Uczniowie wstępujący w mury Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu mogą liczyć zarówno na rozwijanie swojej wiedzy z poszczególnych przedmiotów jak również na swój rozwój sportowy.

Nauczyciel wychowania fizycznego - mgr inż. Ryszard Gądek