Konferencja OZE
Odsłony: 2181

20 listopada br. Zespół Szkół  im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu zorganizował Konferencję  "Energia odnawialna w teorii i praktyce. Ekopracownia miejscem edukacji o OZE"

W czasie spotkania zostały przedstawione dwa referaty:
- "Odnawialne źródła energii”- zaprezentowany przez panią Katarzynę Sroka - nauczyciela Zespołu Szkół ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu
- „OZE jako ważny element lokalnej polityki klimatycznej” przedstawiony przez panią Joannę Jasnos - Doradcę ds. Klimatu i Środowiska, Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

W drugiej części konferencji odbyła się prezentacja ekopracowni OZE oraz wyposażenia zakupionego w ramach projektu: "Utworzenie ekopracowni OZE dla powiatu nowosądeckiego w Zespole Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej"

- Powiat Nowosądecki inwestuje w szkoły, aby stworzyć uczniom jak najlepsze warunki nauki. – mówił członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Edward Ciągło. – Jest potrzeba kształcenia w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, gdyż branża ta się mocno rozwija i będą potrzebni wykwalifikowani pracownicy.

Z kolei dyrektor szkoły Grzegorz Skalski mówił o nowoczesnej ekopracowni jako miejscu, które pozwoli na organizację ciekawych zajęć edukacyjnych, konkursów oraz lekcji pokazowych z zakresu OZE dla uczniów szkoły, jak również dla uczniów szkół podstawowych. Podkreślił, jak ważne jest kształtowanie postaw proekologicznych uczniów i popularyzowanie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii.

Podczas konferencji zostały przekazane szkole książki o tematyce OZE do wykorzystania podczas zajęć z przedmiotów zawodowych.

W konferencji wzięli udział: Edward Ciągło-członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Stanisław Ryba- dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Joanna Jasnos-  Doradca ds. Klimatu i Środowiska Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, a także dyrekcja szkoły, nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz uczniowie kształcący się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.