slide-1.jpg
Wakacyjne warsztaty ze świadkami prawdy i wolności
Poprawiono: 14 wrzesień 2023

W dniach 12-16 lipca uczeń kl. 4 ET – Marcin Stanek – wraz z opiekunem s. M. Nataną Kasprzyk brał udział w Szkole Letniej księdza Jerzego Popiełuszki pod hasłem „Cena prawdy”. Organizatorem tych niezwykłych dni są Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej w Warszawie. Pobyt to nagroda za udział w Ogólnopolskim  Konkursie Literackim „Ksiądz Jerzy  Popiełuszko – bohater zwykłych ludzi”.

Dni w stolicy wypełnione były zajęciami oraz spotkaniami ze świadkami, którzy ok. 40 lat temu walczyli o wolną Polskę i robili wszystko, by zerwać pęta komunistycznej niewoli. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję poznać ludzi, którzy należą do najbliższej rodziny ks. Popiełuszki (brat Józef z małżonką), a także przyjaciół, znajomych i współpracowników (np. hutnicy, przedstawicielka Polonii brytyjskiej czy Adam  Nowosad – bliski przyjaciel i świadek w procesie beatyfikacyjnym). Takie spotkania są bezcenne  zarówno dla młodych, jak i starszych, gdyż inaczej poznaje się historię przekazywaną odtwórczo, a co innego dotknąć jej na żywo. Wszyscy świadkowie, którzy wzięli udział  w Szkole Letniej, utożsamiali jedno – dla ks. Jerzego prawda i wolność były najważniejsze, choć okupione najwyższą ceną – życiem. A właśnie dla młodego człowieka ważne jest przyjęcie tej nauki i wprowadzanie jej w życie.

Młodzież uczestniczyła w warsztatach dziennikarskich – prasowych i radiowych – co zaowocowało profesjonalnie przeprowadzonymi wywiadami ze świadkami i nagraniem relacji w Radio Warszawa. Ponadto uczestnicy wzięli udział w wyjściach do Huty Warszawa na spotkanie z hutnikami – przyjaciółmi ks. Jerzego, a także do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które w niezwykle obrazowy i wręcz namacalny sposób ukazują przerażającą rzeczywistość komunistycznej Polski.

Podczas gry miejskiej młodzież i nauczyciele zdobywali kolejne punkty w miejscach związanych z osobą księdza Popiełuszki czy też innych ofiar tamtych czasów. Podczas wieczornych spotkań integracyjnych bardzo szybko okazało się, że wszystkich uczestników połączyła wspólna idea, by dążyć do prawdy i głosić jej wartość odważnie i bez żadnych oporów. Długie godziny śpiewów (nawet tańców), a przede wszystkim rozmów i dyskusji sprawiły, że podczas pożegnania uczestnicy już planowali wspólną organizację Szkoły Letniej w przyszłym roku. Bez wątpienia ten czas zaowocuje najlepszymi wartościami – zrozumieniem i zapamiętaniem, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Zadaniem dla nas jest dbać o nią i ciągle pamiętać, że ludzie tacy jak ks. Jerzy, hutnicy, stoczniowcy walczyli za nią, a nawet oddawali życie.

Galeria zdjęć >>>