inne3.jpg
Krakowskim szlakiem ekonomicznym
Poprawiono: 08 maj 2023

O tym, że uczniowie Technikum ekonomicznego w starosądeckim Zespole Szkół zgłębiają wiedzę teoretyczną i wykorzystują ją w praktyce, wiadomo nie od dziś. Przekłada się to na 100% zdawalności podczas egzaminów zawodowych. Warto podkreślić fakt, że najlepiej młody człowiek uczy się, gdy sam czegoś doświadcza. Nic więc dziwnego, że młodzież TE, oprócz spotkań ze specjalistami z branży, udziału w konkursach i olimpiadach, odbywa wycieczki zawodowe.

W ostatnim tygodniu kwietnia klasa IV ETp pojechała wraz z nauczycielem przedmiotów zawodowych (panią Małgorzatą Sułkowską-Wilk) do Krakowa zwiedzić Krakowski Salon Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego, jedyny tego typu w Polsce, a także Uniwersytet Ekonomiczny. W KSE przewodnik z ogromną pasją przeprowadził młodzież przez historię pieniądza, udostępniając przy okazji eksponaty monet czy banknotów. Uczniowie brali czynny udział w warsztatach, przeliczając np. ile trzeba było zapłacić za zakupy w 1369 roku, czy jakie zarobki były w czasach Królowej Jadwigi.

 W kolejnej części spotkania wysłuchali niezwykle ciekawej historii o wywozie złota z Polski, które próbowano ratować przed grabieżą, gdy wybuchła II wojna światowa. W jednym z pomieszczeń, gdzie odbywa się ekspozycja kolekcjonerskich monet, wybijanych na szczególne okazje, centralne miejsce zajmuje kopuła z najprawdziwszą sztabką złota o wadze 400 uncji. Ekonomiści próbowali sił w podnoszeniu ważącej 12,5 kg sztabki, której wartość to blisko 3 mln 200 tys. zł. Atrakcją okazał się też sejf wypełniony sztabkami złota, które (jak się później okazało) nie były z prawdziwego błyszczącego metalu, ale posłużyły do zrobienia pamiątkowych zdjęćJ

Pobyt w KSE zrobił na młodzieży duże wrażenie i uświadomił, że hasła takie jak: inflacja, dewaluacja, hossa czy bessa, są z nami nie od dziś.

W godzinach popołudniowych uczniowie wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Uniwersytetu Ekonomicznego i zwiedzali kampus. Historyk, pan dr Tadeusz Filar, zaprosił wszystkich do muzeum UEK, gdzie przy wspólnym stole opowiadał o dziejach uczelni i prezentował zebraną kolekcję pamiątek. Uczestniczący w tym wydarzeniu pan dr Krzysztof Głuc, Dyrektor Departamentu Zasobów i Rozwoju UEK,  odpowiadał na pytania młodzieży związane z kierunkami studiów, programami dla studentów, czy wymianą międzynarodową.

Przedstawicielom KSE i pracownikom uczelni  dziękujemy za życzliwość, miłe przyjęcie i ogrom teoretycznej i praktycznej wiedzy, która potwierdziła, że ekonomia jest nie tylko „cenna”, ale i fascynująca.

 

Galeria zdjęć >>>