Zawód technik mechanik
Poprawiono: 25 kwiecień 2023

Obecnie na rynku pracy brakuje fachowców z branży mechanicznej dlatego nasza szkoła wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i ma w swojej ofercie kierunek technik mechanik  - mówi Grzegorz Skalski dyrektor szkoły.

Przemysł maszynowy należy do jednej z najbardziej rozwijającej się gałęzi gospodarki w naszym kraju dlatego też mechanicy należą do grupy poszukiwanych pracowników.

Zawód podobnie jak inne zawody z tej branży jest ciekawą propozycją dla osób zainteresowanych techniką i mechaniką, ze zdolnościami manualnymi, mających pragnienie tworzenia od podstaw do samego końca skomplikowanych technicznie przedmiotów, mających wyobraźnię przestrzenną, potrafiących działać zadaniowo, samodzielnie i zespołowo. Absolwent naszej  szkoły  jest przygotowany do wykonywania następujących głównych zadań zawodowych:

- dokonywania montażu maszyn i urządzeń;

- obsługiwania i konserwowania maszyn i urządzeń;

- instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń.

Uczniowie naszej szkoły zdobywają wiedzę w pracowniach mechanicznych biorą udział w kursach na  operatora wózka widłowego czy spawacza oraz odbywają praktykę zawodową w zakładach lokalnych zakładach pracy.   Dodatkowo w ramach zajęć uczniowie uczestniczą w licznych wyjazdach zawodowych do firm takich jak: Glinik i  Kuźnia w Gorlicach, PZL Mielec, WSK Zakład Metalurgiczny Rzeszów, Anmart Podrzecze, Newag Nowy Sącz itd.

Technik mechanik  znajduje zatrudnienie w małych, średnich i dużych zakładach wymagających montażu, obsługi i naprawy maszyn urządzeń mechanicznych. Zawód ten występuje pod wieloma nazwami, stosowanymi w przemyśle – odpowiadającymi określonym stanowiskom pracy (np. montażysta, mechanik, operator urządzeń, konserwator). Kompetencje osoby wykonującej ten zawód są bardzo dobrą podstawą do szkolenia zmierzającego do uzyskania różnych uprawnień zawodowych, uprawnień operatora obrabiarek CNC, urządzeń spawalniczych. Z uwagi na dobrą znajomość zagadnień branży metalowej i różnych detali technik mechanik  może także pracować jako przedstawiciel handlowy, sprzedawca w sklepie z narzędziami, elektronarzędziami, materiałami metalowymi itd.