musz.jpg
Wrocław nas zachwycił
Poprawiono: 24 kwiecień 2023

Od 12 do 14 kwietnia klasa 3EE oraz 4ETp była na wycieczce we Wrocławiu. Pod czujnym okiem kierownika – pani Dominiki Olech oraz opiekunów: pani Doroty Kruczek i  pani Izabeli Sowy, uczniowie przez trzy dni poznawali miasto. Uroki i tajemnice Wrocławia odkrywali także przy udziale miejskiego przewodnika. Dotarli w ten sposób do najbardziej zabytkowej części miasta, która dawniej stanowiła wyspę.

Właśnie w Ostrowie Tumskim uczestnicy wycieczki spotkali latarnika w czasie zapalania zabytkowych latarni gazowych. Mężczyzna w czarnym meloniku i pelerynie, każdego dnia pokonuje tę samą trasę, którą rozpoczyna przed Archikatedrą Jana Chrzciciela, następnie zapala latarnie na Placu Katedralnym, w bocznych uliczkach, przy hotelu, na ulicy Katedralnej, na moście Tumskim i kończy na ulicy św. Marcina. Latarnik tę samą trasę pokonuje również nad ranem, gasząc po kolei każdą zabytkową latarnię. To ewenement na skalę kraju. Udało się nawet zrobić całej grupie pamiątkowe zdjęcie z przedstawicielem tej unikatowej profesji.

Nie tylko wyjątkowa architektura zachwyciła uczniów. Wrocław bowiem wyróżnia się największym i najstarszym ogrodem zoologicznym. Hektary tego miejsca zostały przemierzone przez klasy zwiedzające miasto. Dodatkową atrakcją było także Afrykarium, gdzie można było zobaczyć zwierzęta kontynentu afrykańskiego niemalże w naturalnym środowisku. Wrażenie robiło również pokazowe karmienie fok, kotików, pingwinów.

Świat fauny został uzupełniony przez świat flory w czasie zwiedzania kolejnego punktu wycieczki- Ogrodu Japońskiego. Miejsce to sprzyjało kontemplacji pięknej natury i architektury. Uczniowie odwiedzili także pobliską Halę Stulecia, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2006 roku. Bez wątpienia stała się wizytówką Dolnego Śląska.

Na liście miejsc koniecznych do odwiedzenia, znalazła się także Panorama Racławicka. Uczniowie powtórzyli w ten sposób lekcję historii na temat trudów odzyskania niepodległości. Zachwyt wzbudziła trójwymiarowa ekspozycja dzieła malarskiego. Wszyscy uczestnicy wyprawy do Wrocławia, zgodnie uznali, że było warto odwiedzić piękne miasto Dolnego Śląska. Polecamy pobyt w tym przestrzennym miejscu, pełnym zieleni, krasnali i mostów.

 Galeria zdjęć >>>