slide-1.jpg
U źródeł wiedzy - czyli informatycy z wizytą w starosądeckiej bibliotece
Poprawiono: 28 marzec 2023

Współczesna biblioteka to miejsce, gdzie w sposób szczególny dostrzegamy obecność nowoczesnych technologii informatycznych i informacyjnych. Aby poznać je w bezpośrednim zastosowaniu, uczniowie klasy 3 Technikum Informatycznego, pod opieką pani Jolanty Sułkowskiej i pani Natalii Kalisz, gościli 14 marca w Powiatowej i Miejsko- Gminnej Bibliotece w Starym Sączu.

Już po wejściu do budynku, odwiedzający mogli stwierdzić, że to nowoczesne centrum kultury, oferujące nie  tylko tradycyjne książki, e-booki, audiobooki, komiksy, płyty DVD, CD, ale także wiele innych atrakcji. W bogatym programie placówki znalazły się bowiem: spotkania autorskie, dyskusyjne kluby książki, warsztaty z różnych dziedzin, wystawy malarstwa i fotografii. W szczególny zachwyt wprawiły młodzież wnętrza biblioteki, łączące stare walory architektoniczne z nowoczesnym stylem zabudowy. Dzięki takim rozwiązaniom udało się stworzyć komfortową przestrzeń, w której w ciszy i spokoju można oddać się czytaniu ulubionej lektury, czy nauce. Dodatkowo, ze środków finansowych pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, wykonano salę teatralną i kominkową, wybudowano taras oraz zaprojektowano piękny ogród. To wyjątkowe atuty, niespotykane w innych tego typu instytucjach.


Panie bibliotekarki w ciekawej prelekcji omówiły historię biblioteki, a następnie objaśniły uczniom zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych i metody wyszukiwania informacji z katalogów. Przygotowano również zadania do pracy w grupach, mające doskonalić umiejętności zdobywania wiadomości z zakresu szkolnych lektur. Goszczący informatycy, poznali także nowe technologie z branży IT wspomagające działalność biblioteki, czyli : sposoby elektronicznego opracowywania zbiorów, rejestracji  wypożyczeń i tworzenia katalogów online.


W miłej i serdecznej atmosferze upływały godziny naszego spotkania, każdy miał okazję obejrzeć nowości wydawnicze, wziąć do ręki interesujące go książki i albumy. Niektórzy właśnie tego dnia stali się nowymi czytelnikami, inni omówili warunki podjęcia w przyszłości wakacyjnych stażów zawodowych w placówce.
Opuszczając przyjazne  mury starosądeckiej biblioteki, wynieśliśmy z sobą mądre przesłanie Umberto Eco, głoszące: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.  

Galeria zdjęć >>>