slide-2.jpg
Bohaterom naszej wolności Żołnierzom Wyklętym
Poprawiono: 06 marzec 2023

1 marca,  jak co roku, społeczność naszej szkoły oddała hołd Żołnierzom Wyklętym – Żołnierzom Niezłomnym. Tegoroczne obchody odbyły się w kinie „Sokół”, podczas których uczniowie z klas: 3 TI, 3 TL i 4 TŻg pod kierunkiem pani Jolanty Sułkowskiej zaprezentowali postać bohaterskiej sanitariuszki Danuty Siedzikówny ps.  „Inka”.

Akademia składała się z dwóch części. Wzruszający program słowno – muzyczny i prezentacja multimedialna przybliżyły dramatyczne losy niespełna osiemnastoletniej Danusi Siedzikówny, a spektakl Teatru Telewizji Polskiej, zatytułowany „Inka – 1946”, ułatwił zrozumienie trudnych czasów po II wojnie światowej.

 W naszej pamięci na długo pozostaną sceny z życia tej niezłomnej dziewczyny, żołnierza Armii Krajowej z oddziału V. Wileńskiej Brygady majora Zygmunta Szendzielarza  „Łupaszki.” Młodziutka sanitariuszka do ostatnich chwil swojego życia była wierna złożonej Bogu i Ojczyźnie przysiędze. ”Inka”, mimo więzienia i straszliwych tortur, zachowała swą godność i nie zdradziła śledczym z bezpieki swoich kolegów z konspiracji. Przez komunistycznych oprawców skazana została na karę śmierci, którą wykonano w przededniu jej osiemnastych urodzin.

 Przez wiele lat nie znano miejsca pochówku „Inki”, dopiero w 2016 roku,  po odnalezieniu jej szczątków,  odbył się w Gdańsku uroczysty pogrzeb z udziałem najwyższych władz państwowych. Danutę oczyszczono ze wszystkich bezpodstawnych zarzutów i pośmiertnie mianowano podporucznikiem Wojska Polskiego. Jej postać należy przypominać kolejnym pokoleniom Polaków, by byli świadomi, jaką cenę musieli zapłacić inni, abyśmy dzisiaj mogli cieszyć się wolnością.

Danuta Siedzikówna zachowała się „jak trzeba”, wykazała wielki hart ducha, którego mogłoby pozazdrościć jej wielu, dlatego też po latach zapomnienia ma niekwestionowane prawo do pamięci i miejsca w podręcznikach historii.

Cześć i chwała Bohaterom !

Galeria zdjęć >>>