inne2.jpg
Szlakiem Młodej Polski po Podhalu
Poprawiono: 03 listopad 2022

Wykorzystując piękną, jesienną pogodę,27 października klasa 4 ETp wybrała się na wycieczkę przedmiotową do Zakopanego. Zorganizowała ją wychowawczyni, pani Dorota Kruczek. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Dominika Olech. Hasłem przewodnim wyprawy był szlak Młodej Polski po Podhalu.

Pierwszym punktem wycieczki była Willa „Harenda”, czyli dom Jana Kasprowicza, gdzie obecnie mieści się muzeum biograficzno- literackie poety. Z woli wdowy, zachowało ono wygląd domu z czasów życia artysty. Na własne oczy można było zobaczyć salon, jadalnię i sypialnię użytkowaną przez Kasprowicza. Uczniowie obejrzeli przedmioty codziennego użytku, pamiątki rodzinne, obrazy oraz księgozbiór rodziny. Pobyt w domu poety został dopełniony przez bardzo ciekawe opowieści kustosza muzeum na temat życia artysty.

Pobyt na „Harendzie” uczniowie zakończyli przy mauzoleum Jana Kasprowicza, gdzie zostało złożone jego ciało. Budowlę w stylu art deco zaprojektował Karol Stryjeński. Co ciekawe, przy miejscu spoczynku poety, zostało wybudowane lądowisko dla ufo.

Kolejnym miejscem na trasie wycieczki był Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, na którym spoczywają osoby zasłużone nie tylko dla Zakopanego. Jest to zabytek narodowy, ponieważ między innymi stanowi przykład wykorzystania stylu podhalańskiego w projektach nagrobków. Wiele z nich pochodzi z pracowni Władysława Hasiora. Uczniowie mieli okazję oddać hołd nie tylko literatom Młodej Polski: Kazimierzowi Przerwie- Tetmajerowi, Władysławowi Orkanowi, Kornelowi Makuszyńskiemu, ale także innym zasłużonym dla polskiej kultury: Władysławowi Hasiorowi, Stanisławowi Witkiewiczowi, Karolowi Szymańskiemu.

Wędrując po Zakopanem, uczestnicy wycieczki obserwowali przykłady realizacji stylu zakopiańskiego w architekturze. Uwieczniali je chętnie na zdjęciach, ponieważ sceneria polskiej złotej jesieni, była wymarzonym tłem dla dzieł sztuki.

Wycieczka zakończyła się pod Wielką Krokwią, którą zaprojektował wspomniany wcześniej Karol Stryjeński. W ten sposób historia wyprawy zatoczyła koło. Wszyscy zgodnie przyznali, że treści programowe z Młodej Polski, zostały doskonale utrwalone dzięki tej wycieczce przedmiotowej.

Galeria zdjęć >>>