ban2.jpg
Wakacyjne spotkania z niezwykłymi ludźmi
Poprawiono: 31 sierpień 2022

W czerwcu br. uczniowie z naszej szkoły: Gabriela Białogrzywa z kl. 1TŻg i Maciek Wolak z kl. 1TI pod opieką merytoryczną nauczycielek – pani Doroty Kruczek i siostry Marii Natany Kasprzyk wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Ksiądz Jerzy Popiełuszko – bohater zwykłych ludzi”. Wraz z 13 uczniami z całej Polski Gabrysia i Maciek zostali laureatami konkursu i z opiekunką wyjechali w dniach 3 -7 sierpnia do Warszawy na wakacyjne Spotkania z Księdzem Jerzym Popiełuszką w ramach tzw. Szkoły Letniej pod hasłem „Prawda. Wolność. Solidarność”.

Szkoła Letnia została zorganizowana dzięki współpracy Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej, NSZZ Solidarność, Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Instytutem Pamięci Narodowej.

Dni wypełnione były niezwykłymi spotkaniami z wybitnymi historykami (prof. Jan Żaryn, dr Rafał Łatka, Jakub Gołębiewski), świadkami życia księdza Jerzego (Adam Nowosad, Małgorzata Grabowska-Kozera, Grażyna Siemion, Zofia Romaszewska), pracownikami z Huty Warszawa (Karol Szadurski, Katarzyna Soborak, ks. Wiesław Wasiński, Krzysztof Koziestański) z warsztatowiczami i metodykami (Katarzyna Brodzik, Joanna Gnaś, Katarzyna Jóźwik, Marcelina Koprowska). Zwiedziliśmy z przewodnikiem – prywatnie przyjacielem Księdza – Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszki, ponadto mieliśmy możliwość odwiedzić Hutę Warszawa, gdzie spotkaliśmy się z emerytowanymi hutnikami, a także byliśmy Muzeum PRL.

Młodzież wzięła udział w warsztatach dziennikarsko-prasowych (Agata Ślusarczyk) i radiowych (Paweł Kęska, Joanna Grzybowska), podczas których wspólnie nagrano audycję radiową i reportaż telewizyjny z wywiadami na temat, co działo się podczas tych kilku dni. Ważnym momentem był pokaz filmu „Wierność” w reżyserii Pawła Woldana. Niesamowitą atrakcją zarówno dla uczniów jak i nauczycieli była gra miejska. W 3-4 osobowych grupach przemierzyliśmy wiele ulic Warszawy – miejsc poświęconych Bohaterowi Szkoły Letniej i wydarzeniom lat 70-tych i 80-tych XX wieku. Zabawa była przednia, a emocje niesamowite. Wykonanie zadań przysporzyło trochę problemów, ale dzięki temu zbliżyliśmy się do tych czasów i ludzi w nich żyjących.

To były bardzo wartościowe i piękne chwile. Przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni, poznaliśmy historie mało nam dotąd znane, ale przede wszystkim mieliśmy możliwość spotkania ze świadkami tych czasów. Oprócz nowo zawartych przyjaźni, radości ze spotkań to najważniejszą wartością jest bliższe poznanie z księdzem Jerzym Popiełuszką, który uczy wolności, odwagi i miłości Boga i człowieka.

Reportaż można zobaczyć tutaj >>>

 

 Galeria zdjęć >>>