krak.jpg
Młodzi kochają fantastykę czytelnicy w zmaganiach konkursowych
Poprawiono: 22 czerwiec 2022

Czytanie, jak pisała nasza Noblistka, „to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość wymyśliła”. I choć wg różnych danych, ludzie coraz mniej z tej rozrywki korzystają, że to tylko częściowa prawda, przekonaliśmy się 8 czerwca podczas VIII edycji Konkursu czytelniczego dla uczniów szkoły podstawowej pod honorowym patronatem Starosty Powiatowego Marka Kwiatkowskiego.

Po trudnych ostatnich latach, które przerwały cykliczność tego wydarzenia czytelniczego, udało się wrócić do idei propagowania czasu spędzanego z książką. W poprzednich edycjach organizatorki (J. Białka i W. Majda, do których w tym roku dołączyła D. Kruczek,) zapraszały uczniów w świat fantastyki twórców z literatury powszechnej (m. in. Tolkien, S. Collins, J. Rowling, V. Roth) i polskiej (A.  Sapkowski). W tym roku z okazji 130. rocznicy urodzin Johna R. R. Tolkiena i 75. – wydania „Hobbita” to właśnie ten utwór zaproponowano młodym czytelnikom.

W gościnnych progach naszej szkoły uczniów i ich opiekunów  z okolicznych gmin powiatu nowosądeckiego  powitał serdecznie dyrektor Grzegorz Skalski, gratulując ciekawości świata oraz pasji czytelniczych.

Dwudziestu uczestników przystąpiło do zmagań z trudnym testem. Wśród 35 zróżnicowanych pytań, które nie sprawiły żadnych problemów, były podchwytliwe i szczegółowe, pozwalające wyłonić zwycięzców. Uczniowie w zasadzie wykorzystywali cały czas przeznaczony na rozwiązanie testu.

W czasie oczekiwania na wyniki uczestnicy przystąpili do części plastycznej, w której w  grupach reprezentujących szkoły przygotowywali plakaty na wybrany temat (np. Dlaczego warto czytać?, Promocja powieści Tolkiena czy Mapa świat „Hobbita”). Poznawali także  kierunki, w jakich odbywa się kształcenie w ZS oraz sukcesy uczniów na różnych zawodach, konkursach, sięgających po olimpijskie laury zapewniające im indeksy na uczelnie.

Dyrektor ZS, podsumowując konkurs, pogratulował sukcesów czytelniczych, a także kreatywności i talentów plastycznych wszystkim uczestnikom, wręczył dyplomy, nagrody dla zwycięzców oraz upominki i słodycze dla wszystkich ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Firmę „Fakro” i Radę Rodziców ZS.

Organizatorkom w sprawdzaniu i przy konkursie pomagali uczniowie: Kamil, Kasia i Ilia z kl. I TI oraz Kinga z III ETp.

Tegorocznymi zwycięzcami indywidualnymi zostali:

I miejsce – Oliwia Stachoń ze Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Popowicach,

II miejsce – Tomasz Florek – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołkowicach,

III miejsce – Błażej Kapłon – Szkoła Podstawowa w Jazowsku.

Wyróżnienia otrzymali:

Anna Grucela – Zespół Szkół  im. Franciszka Świebockiego w Barcicach,

Amelia Biel – Szkoła Podstawowa w Jazowsku

Izabela Duda – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołkowicach

Najlepszy plakat – decyzją uczniów ZS – wykonały miłośniczki „Hobbita” ze Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Popowicach.

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy miłych spotkań z literaturą w czasie nadchodzących wakacji.

Galeria zdjęć >>>