Sport w Zespole Szkół w Starym Sączu
Poprawiono: 09 czerwiec 2022

Szkoła powinna uczyć, wychowywać jak również dawać możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Nasi uczniowie oprócz możliwości uczestnictwa w olimpiadach i konkursach przedmiotowych szkolnych i międzyszkolnych, pracy w szkolnym Stowarzyszeniu Sursum Corda, uczestnictwie z Zespole Sygnalistów Myśliwskich, szkolnym kole PCK, mają również możliwość wykazania się swoja sprawnością i tężyzną fizyczną, przez udział w zawodach sportowych.

W każdym roku nauki młodzi sportowcy reprezentują naszą szkołę w wielu różnych zawodach sportowych na szczeblu powiatu: piłce nożnej chłopców zarówno na boiskach tradycyjnych ”11”, jak również na obiektach Orlika ”6”, sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców, pływaniu, szachach, unihokeju dziewcząt i chłopców, koszykówce dziewcząt i chłopców, koszykówce 3x3 dziewcząt i chłopców, piłce ręcznej i piłce siatkowej dziewcząt i chłopców, halowej piłce ręcznej dziewcząt i chłopców, drużynowym tenisie stołowym, narciarstwie alpejskim, lekkoatletyce czy siatkówce plażowej.

Uczniowie wykazujący zainteresowanie oraz mający predyspozycje do uprawiania danej dyscypliny sportu, po wstępnej selekcji przeprowadzanej przez nauczycieli wychowania fizycznego, mogą reprezentować Zespół Szkół w Starym Sączu w zawodach sportowych na szczeblu Powiatu. W obecnym roku szkolnym nasi uczniowie (zarówno chłopcy jak i dziewczęta) uczestniczyli łącznie w 18 zawodach Powiatowych, z czego 13 razy stawali na podium ( trzykrotnie na 1, pięciokrotnie na 2 i również pięciokrotnie na 3 miejscu). Pięciokrotnie nasi reprezentanci reprezentowali naszą szkołę na zawodach wojewódzkich i rejonowych, w takich dyscyplinach jak: piłka siatkowa, unihokej, pływanie, narciarstwo i biegi przełajowe. W punktacji szkół średnich powiatu nowosądeckiego nasza szkoła plasuje się obecnie na bardzo dobrym trzecim miejscu.

W naszej szkole już od kilku lat jest organizowany Memoriał m. Bogdana Zajdla (tragicznie zmarłego nauczyciela naszej szkoły) w tenisie stołowym – w obecnym roku szkolnym odbyła się już V edycja tych zawodów. Odbywają się turnieje szkolne dziewcząt i chłopców w piłce koszykowej, siatkowej, tenisie stołowym, Mikołajkowy turniej piłki siatkowej drużyn mieszanych. Młodzież naszej szkoły ma również możliwość uczestniczenia w różnych okolicznościowych imprezach sportowych oraz zawodach organizowanych przez inne szkoły. W maju natomiast nasi młodzi siatkarze i siatkarki uczestniczyli z meczu towarzyski z reprezentantami zaprzyjaźnionej z naszą szkołą drużyną z Zespołu Szkół Leśnych  w Biłgoraju.

Stale rozwijająca się baza sportowa naszej szkoły daje jeszcze większe możliwości realizowania swoich pasji i zainteresowań. Uczniowie wstępujący w mury Zespołu Szkół w Starym Sączu mogą liczyć zarówno na rozwijanie swojej wiedzy  z poszczególnych przedmiotów jak również dalszy rozwój sportowy.