slide-1.jpg
Posprzątaj z nami Małopolskę
Poprawiono: 13 maj 2022

Młodzi ludzie potrafią sprzątać. Jeżeli kochają las, tak jak nasza młodzież, angażują się chętnie w różne działania dla ratowania natury.  Ostatnio nasze Lopki uczestniczyły w akcji organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, którzy zaprosili nas  do udziału w akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę!” Ma ona zwrócić uwagę na problem pozostawiania śmieci na terenach rekreacyjnych i turystycznych: w lasach, parkach krajobrazowych i na szlakach zielonej Małopolski.

Do akcji włączyło się ponad 80 gmin, powiatów i innych instytucji samorządowych, 50 stowarzyszeń oraz 200 szkół z całej Małopolski, wśród których też byliśmy.

Zajęcia w ramach akcji : #posprzątajznamimałopolskę,  #sprzątaMYmałopolskę

Naszą młodzież uczymy  zasady: „Myśl globalnie -  działaj lokalnie”, dlatego uczniowie sprzątali Miejską Górę  w Starym Sączu. To piękne i urokliwe miejsce z nową atrakcją tzw. Leśnym Molo w ostatnim czasie chętnie odwiedzane jest przez starosądeczan oraz mieszkańców sąsiednich miejscowości. „Leśny park” oferujący trasy spacerowe, wspaniały odpoczynek, niestety, przez niektórych traktowany jest jako darmowy śmietnik. „Zmęczeni” wyniesieniem rzeczy na górę, nie potrafią  zabrać ze sobą swoich śmieci i wyrzucają je w zarośla. Nasza młodzież chciała to miejsce posprzątać. Wraz z opiekunem Dominiką Pasoń-Kozik – 10 maja – przez kilka godzin zbierali śmieci m.in.: puszki, butelki, kapsle i niedopałki papierosów. W akcji zebrano kilka worków, które mają być odebrane z wyznaczonego miejsca w porozumieniu z Urzędem Miejskim w Starym Sączu.

Wiosna to czas odradzania się przyrody i początek nowego życia. Dbając o lokalną przyrodę i otoczenie wokół nas, dołączyliśmy swój mały wkład do zmian na lepsze. Starosądeckie Leśne Molo jest pięknie, można tam naprawdę odpocząć, a kontakt z naturą jest wspaniałą chwilą wytchnienia w zabieganym świecie. Szanujmy – wszyscy – nasze środowisko, dajmy dobry przykład, ale także zwracajmy uwagę innym, aby nie niszczyli, nie śmiecili….

Galeria zdjęć >>>

 lop014