slide-4.jpg
Informatyk czy programista?
Poprawiono: 13 kwiecień 2022

Dwa zawody czy synonimiczne określenia? Bardzo często na programistów mówi się informatycy. W rzeczywistości między tymi zawodami istnieje zasadnicza różnica, ale  nie dla każdego oczywista i łatwa do zauważenia. Jak w związku z tym odróżnić programistę od informatyka? Gdzie mogą podjąć pracę?

Informatyk odpowiedzialny jest za konfigurowanie i administrowanie wewnętrzną siecią firmową, ale jego obowiązkiem jest również dbanie o cyberbezpieczeństwo. Zna podstawy języków programowania i zarządzania bazami danych, a ponadto umie sprawnie posługiwać się systemami operacyjnymi (np. Windows, Linux, Mac OS) oraz potrafi skonfigurować wszelkie urządzenia peryferyjne. Odpowiada także za poprawną konfigurację sprzętu, np. komputerów czy routerów. Jest to komputerowy czarodziej, przyjmujący zgłoszenia od tych, którym „coś nie działa”.

Programista to osoba, która tworzy programy komputerowe w oparciu o konkretny język programowania (np. C++, Python, Java, C#). Ten zawód uważa się za pracę marzeń, bo „daje” dobre pieniądze, stwarza szerokie możliwości rozwoju i pozwala wybierać z bogactwa ofert pracy. Programowanie to nie tylko pieniądze, ale głównie ciekawa pasja dająca m.in. możliwość programowania robotów, pisania gier 3D, aplikacji mobilnych, desktopowych i innych.

Współcześni programiści pracują najczęściej w biurach lub laboratoriach komputerowych, wykorzystują telekonferencje oraz pracę zdalną, ponieważ wiele zadań zawodowych może być wykonywanych bez konieczności przebywania w miejscu pracy. Czego chcieć więcej ?

Uczniowie technikum informatycznego na zajęciach z pracowni aplikacji oraz informatyki przygotowali plakaty promujące zawód programisty i informatyka, ułatwiające uczniom klas 8 dokonanie właściwego wyboru.

Galeria zdjęć >>>

pl8