Nie dla raka, wybierz życie!
Poprawiono: 11 kwiecień 2022

W roku szkolnym 2021/22 kontynuujemy program profilaktyczny: „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”, realizowany w naszej szkole od wielu lat. Jest on poświęcony profilaktyce zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV, odpowiedzialnego m.in. za raka szyjki macicy. Rak ten jest drugim co do częstości występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Wiedza o zagrożeniu tą chorobą i wywołującym ją wirusie nie jest szeroko rozpowszechniona wśród polskiego społeczeństwa, w tym młodzieży.

Nasza szkoła jest placówką, która od wielu lat popularyzuje profilaktykę zdrowotną w ramach Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Program edukacyjny: „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” również wpisuje się w te działania. Podkreśla on znaczenie kształtowania świadomości zdrowotnej młodych ludzi w zakresie profilaktyki wtórnej (badania cytologiczne) i pierwotnej (szczepienia ochronne) raka szyjki macicy.

W tym roku szkolnym adresatami lekcji profilaktycznych były klasy: II TE, II TEO, II TEI, II TL, II TG i II TOT, a realizatorami zajęć pielęgniarka szkolna i nauczycielka biologii.