6.jpg
Planowanie przyszłości
Poprawiono: 07 kwiecień 2022

W pierwszy dzień kwietnia klasy III i IV Technikum żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyły w Dniu Otwartym PWSZ w Nowym Sączu w Instytucie Zdrowia. Uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną uczelni, gdzie można kontynuować naukę na kierunkach dietetyka, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne.

Młodzież aktywnie brała udział w zajęciach zorganizowanych przez wykładowców i studentów np. talerz zdrowego żywienia, układanie jadłospisów z wykorzystaniem programów komputerowych itp. Cennych wskazówek miedzy innymi udzielała studentka II roku dietetyki, absolwentka naszej szkoły kierunku gastronomicznego, Monika Wójcik. Chętni uczniowie dokonali analizy składu ciała przy użyciu Tanity, spróbowali swoich sił w sztukach walki, konkursach i quizach oraz tańcach.

Nasi najstarsi uczniowie zapoznali się również z asortymentem deserów  i napojów  zakładów gastronomicznych lokalnych producentów. Tym razem gościliśmy w Lodziarni Argasiński. Opiekunami wycieczki byli: Dorota Kulig- Marcisz, Beata Łęczycka, Anna Duda, Karolina Puścizna.

 

 Galeria zdjęć >>>