5.jpg
Warszawa w trzy dni? da się.
Poprawiono: 27 grudzień 2021

Kilka dni grudniowych (13-15 XII) uczniowie klas maturalnych naszej szkoły  spędzili w Warszawie na wycieczce zorganizowanej dzięki dofinansowaniu w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji „Poznaj Polskę”.

Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy szlakiem królów od Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie przez Łazienki Królewskie, czyli zespół pałacowo-ogrodowy założony w XVIII w. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. W jego skład wchodzą m.in. Pałac na Wodzie  oraz Amfiteatr, którego ruiny stały się okazją do rozmów na temat okoliczności utraty przez Polskę niepodległości, a także wybuchu powstania listopadowego. Przemieszczając się w kierunku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, po drodze mijaliśmy Pomnik Fryderyka Chopina – odlaną w brązie postać genialnego kompozytora epoki romantyzmu. Dopełnieniem dnia był przejazd Traktem Królewskim: m. in. Alejami Ujazdowskimi i Nowym Światem. Niektórzy przypominali sobie, jak je opisywał B. Prus w „Lalce”. Zaciekawiły nas budynki ambasad, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstw oraz innych najwyższych urzędów państwowych. Pełen wrażeń objazd kolejnych obiektów stolicy kończyliśmy na Starym Mieście, a tu: słynna Kolumna Zygmunta III WazyRynek Starego Miasta i Barbakan.

Kolejny dzień miał inny charakter. Pobyt na zabytkowym Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, dzięki naszej pani przewodnik był niezwykłą lekcją historii nekropolii oraz losów znanych i zasłużonych Polaków, których groby znajdują się w tym ważnym dla Polaków miejscu. Pod pomnikiem „Polegli-Niepokonani” (kolejny etap planu zwiedzania) zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i udaliśmy się do Zamku Królewskiego. W swojej długiej historii Zamek był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. Odbudowany wielkim wysiłkiem całego narodu i Polonii posiada wiele kolekcji dzieł sztuki m. in. Marcella Bacciarellego i Bernarda Bellotta, Galerii Lanckorońskich oraz obrazów Rembrandta.

Wizyta w Centrum Nauki im. Kopernika, które inspiruje do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi, pokazała, jak sprzyjają uczeniu się różnorodne przestrzenie edukacyjne.

Ostatni dzień rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Śledziliśmy  dzień po dniu przebieg powstania, zbierając kartki z kalendarza oraz wsłuchując się w słowa przewodnika. Podróż metrem zakończyła się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ostatnim punktem programu była wizyta na Stadionie Narodowym. Zaglądaliśmy do szatni reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz siedzieliśmy na trybunach, które fani tej dyscypliny znają z ekranów telewizyjnych, a przewodnik opowiadał nam ciekawe historie tego miejsca.

Intensywne dni, masa niezwykłych, różnorodnych wrażeń, wspólnie spędzony przedświąteczny czas na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Galeria zdjęć >>>