5.jpg
Leśnicy w Ojcowskim Parku Narodowym
Poprawiono: 26 listopad 2021

We wtorek, 26 października, kl. III TLp wraz z wychowawczynią Małgorzatą Kuzak i panią Wiesławą Majdą brała udział w wycieczce do najmniejszego w Polsce – Ojcowskiego Parku Narodowego. Jesienną wyprawę rozpoczęli od zwiedzania Jaskini Nietoperzowej, która należy do największych jaskiń Jury Krakowsko – Częstochowskiej o długości korytarzy 454 m. Dla zwiedzających udostępniana jest największa sala o wymiarach: 30 m długości, 20 m szerokości oraz 9,5 m wysokości.

Najważniejszą częścią wycieczki był spacer po urokliwym Ojcowie, który „ubrał się” w barwne szaty polskiej jesieni. Leśnicy przechodzili przez wyjątkowo pustą Bramę Krakowską, pili orzeźwiającą wodę ze źródełka miłości, zwiedzali „jaskinię krowią”. Po krótkim spacerze udali się na pyszny obiad do pobliskiej restauracji “Pod Nietoperzem”.

Po przerwie obiadowej uczniowie przejechali pod majestatyczną Maczugę Herkulesa, a stamtąd udali do zamku w Pieskowej Skale. Sympatyczna przewodniczka zaintrygowała wszystkich legendą o Dorotce. Uwięziona przez jednego z Szafrańców, trzymana była pod strażą w baszcie zamkowej, za odmowę wyjścia za niego za mąż. Swoje serce oddała innemu, a zazdrosny Szafraniec kazał zabić jej ukochanego, sądząc, że w ten sposób zmusi ją do ślubu.

Dorotka była niezłomna w swoim postanowieniu i nawet morzenie głodem nie przynosiło oczekiwanego rezultatu. Ponoć jej wierny pies przez jakiś czas donosił w pysku resztki pożywienia, ale los nieszczęśliwej dziewczyny był już przesądzony … Miejsce, w którym znajdowało się owe legendarne więzienie, nazywane jest dzisiaj Skałą Dorotki.

Od początku wyprawy pogoda nie zawiodła, jesienne krajobrazy zachwycały przez całą podróż. Trzecioklasiści są bardzo zadowoloni z wyjazdu i wspólnie spędzonych chwil.

Julka Ryś

 Galeria zdjęć >>>