6.jpg
Na Farmie Fotowoltaicznej
Poprawiono: 03 grudzień 2021

Pod koniec października I i II klasa Technikum Urządzeń i systemów energetyki odnawialnej pod opieką pani Justyny Sowińskiej i pana Piotra Stojka zwiedzali Farmę Fotowoltaiczną w miejscowości Krasne Potockie. Farma o mocy 0,95 MW jest pierwszą takich rozmiarów w regionie. Inwestorem farmy jest gmina Chełmiec, która wyłożyła na inwestycję połowę kosztów, ok. 2,25 mln zł, drugie tyle pochodziło z funduszy unijnych.

Kopalnia Surowców Skalnych "Klęczany" podpisała umowy z dystrybutorem energii elektrycznej, któremu teraz bezpośrednio sprzedaje wytworzoną energię.

Na miejscu zostaliśmy oprowadzeni po inwestycji i poznaliśmy zasady jej działania.
Instalacja składa się z ponad 3650 ogniw fotowoltaicznych. Moc pojedynczego panelu wynosi 260W. Ilość wyprodukowanej energii mogłaby wystarczyć na zasilenie 10041 komputerów przez rok.

Farma fotowoltaiczna jest systematycznie sprawdzana, czyszczona produktami na bazie soi, która nie wpływa źle na środowisko. Panele są umieszczone na metalowych podporach, stelażach by energia słoneczna dawała większy rezultat.

Dziękujemy za możliwość zwiedzania farmy, dzięki czemu łatwiej będzie nam przyswoić sobie wiedzę z najnowszych technologii z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii.

Jakub Ukleja
uczeń kl. II TEO

 Galeria zdjęć >>>