13.jpg
Muzealne historie słodyczy
Poprawiono: 11 październik 2021

W dniu 4.10. kl. III TŻg wraz z wychowawczynią Beatą Łęczycką i panią Elżbietą Wójcik zwiedziła „Starą Fabrykę Czekolady” w Korczynie, która jest jedyną na Podkarpaciu pijalnią czekolady. Wewnątrz znajdują się maszyny, które odzwierciedlają proces powstawania ulubionych słodyczy.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach rozpoczynających się prelekcją na temat produkcji od ziarna do tabliczki czekolady, a następnie w grupach komponowali swoje czekolady i czekoladowe lizaki, wzbogacając je różnymi owocowymi dodatkami według uznania i smaku.

Pijalnia posiada też własną salę kinową, w której młodzież obejrzała film „Od ziarna kakaowca do czekolady”. W konkursie sprawdzającym zdobytą wiedzę wygrała Angelika Górka, która otrzymała złotą kartę o wartości 25 złotych na zakup słodkich pamiątek, a każdy uczestnik – dyplom udziału w warsztatach,

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum lizaka w Jaśle założone przez państwa Schabińskich. Młodzież poszerzyła w nim swoją wiedzę na temat rodzaju cukrów, aromatów, barwników oraz poznała historię powstania tego cudownego smakołyku. Każdy mógł spróbować różnych środków słodzących, powąchać aromatów, mieszać kolory, a potem samodzielnie wyprodukować własny lizak. Oryginalne i niepowtarzalne kształty udowodniły, że uczniowie mają różną inwencję twórczą.
Trzeba przyznać, że wycieczki szkolne to ulubione doświadczenia w uczniowskim życiu.

 Galeria zdjęć >>>