2.jpg
01
Gru
Wirus nie odpuszcza! Żarty się skończyły…
Posted by Ewelina Pogwizd

Obecnie wzrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 jest bardzo dynamiczny. Podstawowymi zaleceniami nadal pozostaje zachowanie dystansu społecznego, noszenie maseczki  oraz regularne mycie rąk.
Zgodnie z wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) maseczka ochronna powinna zakrywać zarówno nos jak i usta.

Większość z nas tak właśnie postępuje, ale nie wszyscy. Niektórzy wolą nosić maseczki na szyi albo z odsłoniętym nosem. Nowe badania wykazały, że może to być niebezpieczne, gdyż nos jest szczególnie podatny na infekcję SARS-CoV-2. Prawidłowo noszona maseczka zapobiega przenoszeniu się kropel i aerozoli, które powstają podczas oddychania, kaszlu lub kichania – droga kropelkowa to wciąż podstawowy sposób transmisji wirusa.

Regularnie myj ręce! Dlaczego?

Koronawirusem nie tylko możesz zakazić się poprzez bezpośredni kontakt z zakażonym, ale też przez dotknięcie powierzchni, której wcześniej dotykała osoba chora. Mycie rąk z użyciem mydła niszczy wirusa.

Dezynfekuj ręce! Oprócz mycia rąk warto je również dezynfekować płynami, żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne.

Zachowuj bezpieczną odległość! W sklepach, marketach, środkach publicznej komunikacji, bankach, kościołach zachowaj bezpieczny dystans (przynajmniej 2 metry) od drugiej osoby.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust! Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem.

Życie w czasie pandemii każdemu daje się we znaki. Chyba wszyscy wyczekujemy już, by naukowcom udało się opracować szczepionkę lub lek na COVID-19. Wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych już nad tym pracuje. Zazwyczaj od rozpoczęcia badań do uzyskania rejestracji szczepionki i wprowadzenia jej na rynek mija od 10 do 15 lat. Tym razem cały proces ma potrwać 12 do 18 miesięcy. USA, Unia Europejska, Rosja i Chiny biorą udział w wyścigu o stworzenie pierwszej szczepionki na SARS-CoV-2. Póki co, czekamy...

Tylko wspólnymi siłami możemy pokonać koronawirusa, a najlepszą bronią w tej walce jest nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.