7.jpg
01
Gru
Światowy Dzień Bez Papierosa
Posted by Ewelina Pogwizd

Co roku, 31 maja, obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. To  kolejna okazja do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na naszym globie.

Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.

1

Dym tytoniowy jest trujący

Spalanie w wysokiej temperaturze tytoniu w „papierowej koszulce” jest procesem chemicznym, w wyniku którego powstaje wiele groźnych trucizn. Dym tytoniowy składa się z prawie 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze. Są one wprowadzane nie tylko do organizmu palacza, ale także do organizmu wszystkich, którzy przebywają w otoczeniu osoby palącej papierosy. A oto kilka z nich:

- butan – składnik benzyny do zapalniczek

- kadm – toksyczny metal ciężki

- kwas stearynowy – składnik stearynowej świecy

- nikotyna – składnik środków owadobójczych

- amoniak – składnik środków czystości

- tlenek węgla – gaz uniemożliwiający przyłączanie tlenu do hemoglobiny

- arszenik – bardzo silna trucizna

- metan – gaz, który wypiera tlen

- toulen – składnik rozpuszczalników organicznych

- metanol– silna trucizna powodująca m. in. utratę wzroku

- kwas octowy – substancja silnie żrąca


Korzyści z zaprzestania palenia papierosów:

1. Zdrowotne

Osoby decydujące się na zerwanie z nałogiem  palenia powinny wiedzieć, że po zaprzestaniu dochodzi do wielu korzystnych dla organizmu zmian i tak, po upływie:

* 20 minut - ciśnienie i tętno powracają do normy,

* 8 godzin - poziom tlenu we krwi wraca do normy, a tlenku węgla (czadu) zmniejsza się o połowę,

* 1 dnia - płuca rozpoczynają usuwanie śluzu,

* 48 godzin - powraca do normy zmysł smaku i zapachu,

* w ciągu 24 godzin - zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca,

* w ciągu 3 dni - poprawia się wydolność oddechowa,

* od 2-12 tygodni - poprawia się wydolność krążenia, a wydolność płuc wzrasta nawet o 30%; zwiększa się wydolność fizyczna,

* od 3-9 miesięcy - ustępuje kaszel, duszność, zadyszka i trudności z oddychaniem, rozpoczyna się regeneracja rzęsek, które pomagają oczyścić oskrzela i chronią przed infekcjami,

* po 1 roku - o 50% zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca,

* po 5 latach - o 50% zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy ustnej, przełyku i krtani. W dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu,

* po 10 latach - ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej. Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek nadal zmniejsza się,

* po 15 latach - ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej.

2. Ekologiczne

3. Finansowe - jeśli paliłeś paczkę papierosów dziennie ( ok. 15 zł), a dziś rzuciłeś palenie, zobacz, ile zaoszczędzisz po kilku lub kilkunastu latach.

4. Moralne- nałogowe palenie papierosów jest w wielu przypadkach przyczyną przedwczesnych porodów (od 32 do 36 tygodnia zamiast w 38), a także zmniejszenia wagi urodzeniowej noworodka i jego długości.

5. Estetyczne- świeży oddech, lepszy wygląd - cera odmłodnieje. Pierwsze korzyści zauważysz błyskawicznie: już po kilku tygodniach pożegnasz się z poszarzałym kolorytem skóry. Twarz nabierze łagodniejszego wyglądu, a zmarszczki, zwłaszcza te nad górną wargą (nazywane zmarszczkami palacza) powoli będą się zmniejszać.

6. Wyższa samoocenawynikająca z nieulegania presji

7. Dobry przykład dla innych

8. Oszczędność czasu – wypalenie 1 paczki papierosów to ok. 3,5 godziny.

 

[ Artykuł przygotowany na podstawie  materiałów Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.]