slide-2.jpg
01
Gru
Ku radości domowników…
Posted by Ewelina Pogwizd

W tak trudnym dla nas wszystkich okresie pandemii trzeba się zmobilizować i zaangażować, może nawet jeszcze bardziej, w różne możliwości zdobywania wiadomości i umiejętności. Jest to niełatwe, ale też i nie niemożliwe. Klasy żywieniowe starają się realizować swoje tematy w sposób teoretyczny, oraz praktyczny, w czym pomagają nam różne platformy i dziennik elektroniczny.

Jesteśmy ze sobą w stałym kontakcie: nauczyciele rozmawiają z uczniami, dokładnie ich instruują, a część praktyczna realizowana w miarę możliwości na stanowiskach pracy, które młodzież organizuje w swoich domach. Efekty pracy są monitorowane, o czym świadczy bogata fotorelacja przesyłana z różnych etapów, podlegających ocenie, np.:

- przygotowanie surowców,

- przygotowanie stanowiska pracy,

- zgodność z recepturą,

- sposób wykończenia i podania,

- efekt końcowy.

Rezultaty zrealizowanych tematów metodą zdalnego nauczania nie tylko wyglądają smakowicie na zdjęciach, ale dowodzą, że wzbudzają one ogromne zainteresowanie i kreatywność uczniów. Spośród wielu przykładów przygotowanych potraw z zakresu niektórych tematów np. ciast pieczonych, deserów, zakąsek potraw regionalnych i potraw świątecznych na uwagę zasługują dołączone materiały fotograficzne.

Wszystkie potrawy można obejrzeć, żałujemy tylko, że nie ma jeszcze takiego programu, który pozwoliłby na przesłanie zapachu tych wszystkich smakowitości.

 Galeria zdjęć >>>