10.jpg
01
Gru
Światowy Dzień Zespołu Downa
Posted by Ewelina Pogwizd

Nauka zdalna sprzyja angażowaniu się w akcje społeczne. Dowiedli tego uczniowie klas: IETg, Iap (BS) i Iag (BS), którzy zachęceni przez panią Magdalenę Nowakowską, wzięli udział w Skarpetkowym Wyzwaniu.

Czym jest Skarpetkowe Wyzwanie?

#SkarpetkoweWyzwanie odbywa się co roku 21 marca i wiąże się z Światowym Dniem Zespołu Downa. Tego dnia na znak uznania dla ludzkiej unikalności noszone są dwie różne skarpetki.

Wyzwanie skierowane jest do wszystkich, którzy chcą okazać solidarność i wsparcie dla osób z zespołem Downa oraz ich rodzin. Szerzy świadomość, że indywidualność ludzka czyni ten świat pięknym, bardziej kolorowym, interesującym i inspirującym.

Dlaczego skarpetki?

Różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt skarpetki. Data 21. 03. również jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają jeden dodatkowy 21. chromosom. Mają trzy zamiast dwóch. To zaburzenie genetyczne jest fachowo nazywane trisomią 21. chromosomu. Choć mają coś więcej, nie wywyższają się!

Miło nam, że uczniowie wyżej wymienionych klas 21 marca założyli dwie różne skarpetki, zrobili zdjęcie i udostępnili je w sieci społecznościowej, oznaczając hashtagiem #Skarpetkowe Wyzwanie. Przyczynili się w ten sposób do tego, że o osobach z Zespołem Downa mówi się coraz więcej. Opowiedzieli się po stronie naturalnej integracji, przełamali lody, pomogli zwiększyć świadomość społeczną i usunąć bariery. Udział w akcji był żywą lekcją tolerancji. Zaglądnijcie do naszej galerii i przekonajcie się sami, że życie ma wiele barw.

Galeria zdjęć >>>