dar2.jpg
01
Gru
To trzeba wiedzieć i umieć
Posted by Ewelina Pogwizd

Na jedną ze swoich grudniowych lekcji:  Praca biurowa pani Małgorzata Sułkowska - Wilk zaprosiła ratownika medycznego – panią Paulinę Kuchnię. Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego ratownika w klasach pierwszych Technikum ekonomicznego było przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Wszyscy mogli samodzielnie sprawdzić w praktyce (oczywiście na fantomie szkoleniowym), czy potrafią poprawnie wykonać masaż serca. Pani ratownik uczyła, jak odnaleźć prawidłowo miejsce ucisku klatki piersiowej, w jaki sposób ułożyć ręce, kiedy i jak robić wdechy ratownicze. Wyjaśniła, na czym polegają czynności ratownicze stosowane u osób, u których nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia oraz, czym różni się pojęcie reanimacji od resuscytacji.

Uczniowie zostali zapoznani z zasadą ułożenia ciała osoby poszkodowanej (nieprzytomnej)  w tzw. pozycji bocznej bezpiecznej. Pani ratownik udzieliła również cennych wskazówek, jak udzielać pomocy z zachowaniem należytych środków ostrożności, a więc niezbędnych rękawiczek gumowych czy maski.

Podczas tych zajęć nauczyliśmy się zasad postępowania, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Naszemu gościowi bardzo dziękujemy za przybycie i za „życiową” lekcję pomagania innym.

Galeria zdjęć >>>